Przyczyny nadwagi u kotów są różne. Sterylizacja, problemy zdrowotne czy przekarmienie są najczęstszymi powodami. Co zrobić, gdy nasz zwierzak jest za gruby?
Najbezpieczniej omówić problem z weterynarzem. Dostaniemy cenne wskazówki, które pomogą uniknąć skutków zdrowotnych. Jednym z lepszych sposobów to spróbowanie karmy weterynaryjnej w wersji „light”, z obniżoną ilością kalorii. Odchudzanie nie może być gwałtowne. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować na kocie głodówek. Optymalny spadek wagi to 0,4 kg tygodniowo. Trzeba przygotować się na protesty. Należy pilnować, by kot nie podjadał, np. jeśli jest wychodzący, by nie wyjadał jedzenia ze śmietników. Ważne jest, by miał też odpowiednią dawkę ruchu. Zachęcajmy go do zabawy, wypuszczajmy na spacery lub z nim wychodźmy.
Nadwaga lub nawet otyłość u kota jest bardzo niebezpieczna. Jeśli chcemy, by nasz pupil żył w zdrowiu jak najdłużej, musimy dbać o prawidłową wagę. Jeśli kot mimo małej ilości jedzenia nadal ma nadwagę, trzeba sprawdzić jego stan zdrowia. Tłuszczyk nie świadczy o dobrobycie, tylko naszym zaniedbaniu.
Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze karmy weterynaryjnej dla kota skontaktuj się z obsługą sklepu Zoo Centrum w Lublinie i poproś o pomoc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.
Artykuł Nadwaga i otyłość u kota pochodzi z serwisu Humpday news.