Budowa domu to marzenie większości Polaków – własny dom kojarzony jest przede wszystkim ze swobodą, możliwością zachowania większej prywatności. Dla wielu osób dom to także szansa na stworzenie ogrodu naszych marzeń. Okazuje się, że możliwości obecnie jest naprawdę wiele – jeszcze trzydzieści lat temu domy budowano wg prostego schematu, nie zastanawiano się nad jakością bryły, jej zewnętrzny wyglądem. Miało być przede wszystkim funkcjonalnie. Obecnie trendy się zmieniły – na szczęście mamy też znacznie więcej możliwości związanych z projektowaniem domów oraz dostępem do materiałów.
Jaki projekt domu wybrać?
Podstawą w budowie domu jest wybranie odpowiedniego projektu. Obecnie mamy dwie możliwości jego kupna: w formie gotowego już wzoru lub też tworzenia go od zera. Każda z tych możliwości ma swoje zalety. W przypadku domów tworzonych od zera możemy uwzględnić wszelkie nasze potrzeby oraz pomysły – architekt wprowadzi w życie nasze wizje i podpowie, jakie rozwiązania mogą okazać się również ciekawe w tym konkretnym przypadku. Wadą tego rozwiązania bez wątpienia jest jego cena oraz fakt, że takie projekty tworzy się na przestrzeni kilku tygodni.
Alternatywa są gotowe projekty domów – są one tworzone w topowych pracowniach architektonicznych, zazwyczaj tak, aby spełnić oczekiwania jak najszerszego grona odbiorców. Dobrym przykładem może okazać się dom parterowy z możliwością zaaranżowania poddasza. Takie domy świetnie sprawdzają się w przypadku rodzin z jednym lub dwójką dzieci. W domu na parterze znajdują się 4 sypialnie, dwie łazienki, przestronna kuchnia oraz otwarty salon. Udogodnieniem może być poddasze, które aranżujemy zgodnie z własnym pomysłem – możemy stworzyć tam niewielki stryszek, ale też pokój zabaw dla dzieci, a nawet niewielki pokoik gościnny.
Zaletą gotowego projektu domu jest bez wątpienia fakt, że od razu możemy przystąpić do budowy. Nie ma konieczności czekania na kolejne poprawki – w przypadku gotowych projektów są one po prostu niemożliwe. W biurach architektonicznych znajdziemy domy o klasycznej bryle, ale też takie, które sprawdzą się najlepiej na nietypowych działkach (np. wąskich). Gotowe projekty dodatkowo posiadają szczegółową specyfikację wraz z szacowanym kosztorysem budowy przy zastosowaniu wybranych materiałów.
Z pewnością takie rozwiązanie okaże się dla nas i dla naszego portfela bardziej ekonomiczne.
Artykuł Budujemy dom – jaki projekt wybrać? pochodzi z serwisu Humpday news.